Európske Hlavné Mesto (ne)Kultúry

Autor: Miško Tóth | 14.12.2013 o 13:27 | (upravené 14.12.2013 o 19:17) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  2213x

Je asi 9 hodín. Piatok večer. Európske hlavné mesto kultúry. Po zhliadnutí vianočných trhov sa presúvame Františkánskou ulicou. Uličkou, ktorá vyzerá ako zabudnutá v čase. Posprejovaný kostol, domy bez omietky či exkrementy tých bez domova. To všetko pár desiatok metrov od hlavného pódia EHMK.

Vychádzame na Kováčskej ulici. Na piatkový večer až nečakane prázdnej. Zrazu začujeme ženský krik. Ako tak kráčame ďalej, je stále hlasnejší. Zrazu vidíme muža, odhadom 25-ročného, ako drží natlačenú na stenu ženu, o pár rokov mladšiu. Ruky jej drží nad hlavou a snaží sa ju pobozkať. Očividne je riadne pod parou. Ona sa trhá, kope, vrieska. Približujeme sa k nim, keď sa zrazu vymkne z jeho zovretia a rozbehne sa k taxíku, ktorý práve prechádza okolo. Naskočí cez predné dvere, no jej ctiteľ jej je v pätách. Otvára dvere a snaží sa ju vytiahnuť von. Po pár sekundách to vzdáva.

Ale nie tak úplne. Namieri si to k najbližšiemu kvetináču. Vyberá stamade kameň a hádže ho do auta. Čo by triezvy možno nezvládol, spitý pod obraz boží triafa čelné sklo. Prásk. Taxikár vystupuje. Chalan dosť nepochopiteľne miesto
úteku volí potyčku. Taxikárov pravý hák je ale presný. Krv na tvári mladíka vidieť aj zo vzdialenosti asi 10 metrov. Dievča zatiaľ vychádza z taxíku a uteká čo najďalej, smerom k centru EHMK.

image.jpeg

Bitka trvá asi minútu, taxikár predvádza údery a kopy hodné amatérskeho MMA zápasníka. Ku koncu už vidí, že chalan ledva dýcha, tak sa trochu mierni a opiera ho o veľký betónový kvetináč. Volá políciu. Zrazu prichádzaju ďalšie 2 taxíky. Jeden z taxikárov v maskáčovej súprave s kanadami na nohách vyťahuje pendrek a rozbieha sa smerom k chalanovi. Len príchod 2 starších žien ho zastavuje pred použitím tohto nástroja. My sme stále od tohto incidentu len pár metrov, spravili sme niekoľko fotiek a nejaké to video. Ostávame tu čakať na príchod polície, aby sme v prípade potreby mohli objasniť priebeh tohto incidentu. Prípadne zasiahnuť, ak to bude potrebné.


Zrazu k nám príde muž v dlhom čiernom kabáte. Vysoký asi 170 cm, pár kilogramov svalov, vyholená hlava. Vyťahuje policajný odznak. Okamžite máme vymazať všetky fotky a videá. Pýtame sa na dôvod. Vraj kamier tam je dosť a nás také veci nemajú čo zaujímat´. Kamarát s Nokiou 3310 má pokoj, kým ja s ďalšími 2 priateľmi pred jeho zrakom všetko mažeme. Jednému z nás sa ale podarilo stihnúť pred vymazaním poslať mailom jednu fotku a ponechať si jedno video. Pán s odznakom nám oznamuje, že máme okamžite vypadnúť a už nikdy v živote nevyťahovať pri podobnom incidente mobilné telefóny, či vôbec sa zastavovať. Ináč nás nenechajú len tak a dostaneme príučku.

Bez slova odchádzame smerom k autu. V hlavách si premietame, čo sa za posledných 5 minút odohralo. Od kriku, cez bitku až po vyhrážky. Opäť raz sme sa presvedčili o praktikách a kultúre občanov tohto mesta. Mesta kultúry. Hlavného mesta kultúry. EURÓPSKEHO HLAVNÉHO MESTA KULTÚRY!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?