Pán premiér sa nezmenil, stále klame

Autor: Miško Tóth | 16.4.2012 o 13:43 | Karma článku: 21,18 | Prečítané:  11623x

Mnohí z nás boli možno až milo prekvapení správaním Róberta Fica od marcových parlamentných volieb. Uvažovanie nad zrušením trestnoprávnej imunity, dekriminalizáciou marihuany, znížením počtu poslancov a mnohými ďalšími témami nám dávala nádej, že sa od poslednej doby vládnutia zmenil. Vo včerajšej relácii Na telo ma ale presvedčil, že to je iba forma, ktorú hrá navonok. Opäť to bol starý "dobrý" Fico, ktorý zavádza, klame, vymýšľa si. No to jeho voličov absolútne nezaujíma. Tí by mu bez problémov uverili aj to, že dva plus dva je sedem.

Po tvrdení, že rovná daň nie je až takou významnou komparatívnou výhodou Slovenska, lebo zahraniční investori ju uvádzajú AŽ ako tretí najčastejší dôvod príchodu k nám, som nečakal, že dokáže ešte viac zaperliť. “Robko“ sa ale prekonal. Pri diskusii o zavedení progresívnej dane vypustil z úst bohapustú lož. Je vraj neprípustné, aby upratovačka s 400-eurovým platom odvádzala rovnakú daň ako manažér so mzdou 6-7 tisíc eur. Áno, s tým by sa (možno) dalo súhlasiť. Živo si dokážem predstaviť, ako mu pri vyrieknutí tejto myšlienky všetky upratovačky, kuchárky či súdružky učiteľky doma pred televízorom schuti zatlieskali. Ale je to naozaj tak?

V nasledujúcej tabuľke porovnávam mzdy 3 fiktívnych ľudí- upratovačku s hrubou mesačnou mzdou 400€, administratívneho pracovníka so 786€ a vrcholového manažéra so 6000€. Všetci traja sú bezdetní a slobodní. Upozorňuje, že vo výpočtoch môžu byť minimálne nepresnosti, ale nejde tu o hru s centmi. Všetky sumy sú uvedené v eurách.

dane

Ako môžeme v tabuľke vidieť, upratovačka s hrubou mzdou 400 eur odvádza na daniach mesačne 8 eur a 11 centov, kým manažér so šesťtisícovým platom 1072 eur a 65 centov. Ak ma moje matematické schopnosti neklamú, tak manažér odvedie viac ako 132-násobne vyššiu daň pri 15-násobnom plate. Podobne viac odvádza aj pri porovnaní s človek s priemernou mzdou, 15-krát vyššiu daň pri ani nie osemkrát vyššom plate.

U upratovačky tvorí odvedená daň len o niečo viac ako 2% z hrubej mzdy, kým u administratívneho pracovníka to je cez 9% a u vrcholového manažéra takmer 18 percent! Nehovoriac o tom, aký je rozdiel medzi pracovnou náplňou upratovačky a manažéra, medzi časovou a duševnou náročnosťou ich práce, zodpovednosťou či vzdelaním, ktoré potrebovali nadobudnúť k tomu, aby sa dostali tam, kde sú. Áno, je tu nejaké percento neschopných manažérov, ktorí sa dostali na svoje pozície len vďaka známostiam a kontaktom, no tí tam dlho (v súkromnom sektore) nevydržia.

Takže, pán premiér, stále si dovolíte tvrdiť, že upratovačka odvádza rovnakú daň ako manažér?

P.S.: Nájsť do konca roku 2013 1,5 miliardy eur a nestratiť priazeň časti voličov bude sakramentsky náročnou úlohou, ale veď to Vy ste nám sľúbili istoty!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?