Spoluorganizoval som Gorila protest v Košiciach

Autor: Miško Tóth | 4.2.2012 o 19:54 | (upravené 4.2.2012 o 20:27) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  1153x

Udalosti posledných týždňov ma znepokojovali rovnako, ako každého rozhľadeného a dostatočne informovaného Slováka. Protest v Košiciach som sa rozhodol zorganizovať minulú sobotu večer, keď som sa prostredníctvom Facebooku skontaktoval s ďalšími asi 10 ľuďmi, ktorí sa rozhodli ísť do toho so mnou. Dali sme sa do práce a nebolo toho vôbec málo. Organizácii akcie som venoval celých 7 dní a niekoľko desiatok eur. Neľutujem ani jedinú sekundu či euro venované tejto akcii.

Oznámenie zhromaždenia magistrátu a príslušnému úradu, grafický návrh letákov a plagátov, ich tlač, následne vylepenie a rozdanie, zabezpečenie elektriny od mesta, kontaktovanie potencionálnych rečníkov, hľadanie zvukového aparátu, megafónov, informácia médii a komunikácia s nimi… To som vymenoval len zlomok z toho, čo sme museli za necelý týždeň vybaviť.


Príprava protestu

Protest označujem za celkom vydarený. Akcie sa zúčastnilo približne 3000 ľudí, teda toľko, čo sme reálne očakávali. Na Facebooku sa síce prihlásilo takmer 7,000 občanov, no pre mnohých týmto skutkom protest skončil. V -11 stupňoch a šialenom košickom vetre sa dá toto číslo považovať za vskutku vysoké. Vyskytlo sa aj pár zavádzajúcich správ, keď niektoré media informovali, že akcia začne až 16:30, či správa o zrušení protestu vysielaná nemenovaným rádiom okolo 14:30.


Akcia prebehla bez najmenších výtržností, spolupráca s mestskou a štátnou políciou fungovala na jednotku. Ohlasy sú zatiaľ vo väčšine pozitívne, no vyskytujú sa pripomienky k dvom častiam udalosti. Rád by som teda upresnil, prečo sa veci diali, ako sa diali.

Účasť o 16:40

Jednak sme boli kritizovaní za zlý výber rečníkov a na druhej strane rozhorčilo pár skupiniek zrušenie pochodu k Ústavnému súdu. Vystúpenie sme ponúkli asi 12 až 15 viac či menej známym osobnostiam, no všetci túto ponuku odmietli, niektorí dokonca ani neodpovedali. Boli sme z toho dosť sklamaní, no rozhodli sme sa mená nezverejniť, bratmm. Vystúpili teda asi 6 organizátori a ďalší traja rečníci, ktorí sa nám cez Facebook prihlásili sami. Pôvodne mali vystúpiť ešte ďalší dvaja zaujímaví hostia, ale deň pre akciou sa zľakli a ustúpili od svojho pôvodného rozhodnutia. Bohužiaľ, podpory športovcov, spevákov, hercov a iných osobností sme sa zatiaľ nedočkali.


Pochod k Ústavnému súdu bol naplánovaný od začiatku, no po tom, ako nám bol z Bratislavy dohodený pán Pčolinský, bol zrušený. Z bezpečnostných dôvodov ho rázne zamietol. Toto sklamalo veľa ľudí, trochu aj mňa, keďže som bol proti zrušeniu, no mali sme informácie, že v dave je skupinka, ktorá chce cestou rozbíjať výklady obchodov. Účastníci boli nespokojní, keďže sa akcia skončila predčasne už o 17:25, no bolo by zbytočné ju umelo naťahovať do šiestej, duplom v tejto zime.


Čo ďalej? Ľudia sú nespokojní a je ich množstvo. Hlavným organizátorom v Bratislave podľa mňa chýbajú reálne predstavy, ako pokračovať. Predsa nemôžeme len čakať na vyjadrenia politikov a dúfať, že v pondelok si zrušia trestnoprávnu imunitu, v utorok odložia voľby na september a v stredu všetci, ktorí sú spomínaní v Gorile, odstúpia z kandidátok a odprisahajú, že sa do politiky už nikdy nevrátia. Prečo sa nevyužije obrovská podpora verejnosti na spísanie petície na vyhlásenie referenda, či k realizácii generálneho štrajku? Kedy inokedy sa to môže podariť, keď nie teraz? Natíska sa otázka, či nepriama, tzv. zastupiteľská demokracia, je tou správnou formou vlády. Do organizácie ďalšieho protestu pôjdem veľmi rád, ale najprv očakávam reálne kroky hlavných organizátorov v Bratislave. A tí by mohli nezabudnúť, že aj v iných mestách sú ľudia, ktorí by im mohli a vedeli pomôcť. Začali sme pekne, no pokračovať musíme razantnejšie!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?