Nastal ten správny čas na dekriminalizáciu marihuany?

Autor: Miško Tóth | 9.12.2011 o 13:59 | (upravené 9.12.2011 o 14:27) Karma článku: 14,22 | Prečítané:  24100x

V posledných dňoch otriasla niektorými slovenskými médiami správa o tínedžerovi Marekovi (17) z Bánoviec nad Bebravou, ktorému našli policajti marihuanu. Presnejšie 0,1 gramu marihuany. Tomuto mladíkovi hrozí podľa zákona trest odňatia slobody do výšky 3 rokov. Keďže ide o mladistvého, trestná sadzba sa znižuje na polovicu. Táto informácia preletela nielen virtuálnym svetom rýchlosťou svetla a pobúrila širokú verejnosť.

Kto niečo o marihuane vie, tak si dokáže predstaviť, že ide o úplne minimálne množstvo, z ktorého sa nedá vyrobiť ani jediná “dávka”. Aj Vám sa to zdá bláznivé, choré? Prečo by človek, ktorý má marihuanu na vlastnú spotrebu, mal stráviť čo i len noc za mrežami? Ako svojou činnosťou ohrozuje spoločnosť? Keď to porovnám s medializovanou nehodou moderátora Žitného, ktorý dostal 2 a pol roka a okamžite sa odvolal, alebo verejnosti nemenej známou nehodou dvadsaťročného Dávida, ktorý na prechode pre chodcov v Dubovanoch zrazil a zabil Alicku a Simonku a vyviazol s 4ročným trestom (samozrejme, aj on sa odvolal), tak sa normálne zmýšľajúcemu človeku musí rozum zastaviť nad takouto výškou trestu.

Áno, Marek vedome porušil zákon, keďže ten zakazuje držbu akéhokoľvek množstva marihuany, a bude znášať dôsledky. Musel s tým počítať, keď si ju zadovážil. Ja narážam na zákony tejto krajiny, ktoré sú neuveriteľne konzervatívne a zastaralé. Toto treba ZMENIŤ! Podľa prieskumov má s marihuanou skúsenosti asi 6% žiakov základných škôl, 33% stredoškolákov a každý druhý vysokoškolák. To je podľa približných výpočtov takmer 200,000 študentov základných, stredných či vysokých škôl. Podľa momentálne platných zákonov by tieto osoby mali byť vo väzení alebo minimálne v podmienke. A to som ešte nezapočítal ľudí, ktorí majú skúsenosť s marihuanou, ale nie sú študentmi. Vážne tieto stotisíce ľudí ohrozujú spoločnosť do takej miery, aby patrili do väzenia?

Dekriminalizácia marihuany je neodvratná, či sa tak udeje o rok, o päť alebo o desať. Už aj v širokej spoločnosti sú na túto tému omnoho pozitívnejšie ohlasy ako pred niekoľkými rokmi. Otvoriť oči by si mohli aj KáDeHáci. To by ale tejto strane skrývajúcej sa za kresťanstvo vzalo niekoľko desiatok, možno stoviek hlasov. No ako všetci vieme, dobro občanov u nich určite na prvom mieste nie je.

Prečo by si človek nemohol vo svojej záhrade, skleníku či podkroví vypestovať jednu-dve rastlinky a jej plody fajčiť vo svojom súkromí? Ako tým ohrozuje spoločnosť? Aj polícia by mala viac času na riešenie závažnejších trestných činov. Za peniaze, ktoré idú na riešenie takýchto malicherností, by mohli radšej nakúpiť testery na drogy pre vodičov, ktoré na Slovensku stale nie sú, či pátrať po skutočných díleroch a nie tých, ktorí majú 5 gramov pre seba a pár priateľov.

Koľkým ľuďom v posledných rokoch našli množstvá v rádoch kilogramov? Minimu a keď už aj, išlo väčšinou o Vietnamcov, ktorí boli pravdepodobne iba lacnou pracovnou silou mafie, ktorá za celým drogovým biznisom stojí. Veď aj v USA najväčší rozmach zaznamenala mafia v období prohibície alkoholu. Na Slovensku je podľa posledných výskumov len o 0,5% menej užívateľov marihuany ako v Holandsku, kde je takmer legalizovaná. Stále si niekto myslí, že prohibícia je tou správnou cestou k zníženiu počtu užívateľov?

Zopár čísel pre zaujímavosť (ide o predbežné údaje za tento rok):

  • 4 663 483 úmrtí bolo zapríčinených fajčením tabakových výrobkov
  • 2 333 213 úmrtí bolo zapríčinených alkoholom
  • 0               úmrtí bolo zapríčinených fajčením marihuany

Aký je rozdiel medzi cigaretami, alkoholom a marihuanou? Značný. No najmä ten, že prvé dve legálne a spoločensky prijateľné sú, kým tá tretia nie. Existujú už stovky, možno tisíce vedeckých štúdii, ktoré dokazujú, že marihuana má viac priaznivých ako negatívnych vplyvov. Prečo si pred týmito faktami zakrývame oči? Radšej budeme podporovať farmaceutické firmy, ktoré majú miliardové zisky a ich výrobky pri niektorých chorobách nemajú také účinky ako samotná marihuana.

Názor Miltona Friedmana (Nobelova cena za ekonómiu 1976)

http://www.youtube.com/v/YzmTGeXo0j4

Trošku ma aj mrzí postoj strany Sloboda a Solidarita, ktorá sa pred voľbami hrdo bila za dekriminalizáciu a aj vďaka tomu získala niekoľko voličov. Po voľbách akosi stíchli. Áno, kvoli KDH sa tento bod do koaličnej zmluvy nedostal, ale to im nebránilo aspoň v rozpútaní verejnej diskusie na Slovensku.

Na záver, dúfam, že páni Lipšic a Spišiak sú na seba hrdí a policajtov, ktorí našli Marekovi 0,1 gramu marihuany, už povýšili a odmenili 13., 14. ba aj 15. platom. Na budúci rok majú policajné zložky jasne stanovený cieľ-  chytiť o 50% konzumentov drog viac ako v roku 2011. Zabráňme týmto vylepšovaniam policajných štatistík za nevinnú činnosť!

Každému pochybovačovi odporúčam pozrieť si dokumentárny film The Union: The Business Behind Getting High. Ten už otvoril oči aj niekoľkým zarytým odporcom dekriminalizácie.

http://www.facebook.com/dekriminalizacia - Podpor dekriminalizáciu marihuany na FB

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?